۶ روش‌ کاربردی برای برق انداختن اجاق گاز

1- جداد کردن فیش برق و قطع گاز

برای شروع کار ابتدا باید فیش برق را قطع کنید، سپس به سراغ شیر گاز رفته و آن را نیز ببندید. برای این منظور این کار را انجام می‌دهیم چون، در موقع نظافت گاز ممکن است ناخواسته آن را حرکت دهیم و این حرکت ناگهانی به شلنگ گاز و یا سیم برق آسیب برساند و ما وقتی متوجه این آسیب بشویم که کار از کار گذشته باشد.


2- تمام وسایل جدا شدنی را باز کنید


برای شروع کار وقتی گاز و برق را قطع کردید، دستکش‌های لاستیکی را دستتان کنید. تمام وسایل جداشدنی مثل قفسه‌ها، سر شعله‌ها، شعله پخش کن‌ها، شیر باز و بسته کردن گاز، را جدا کرده و درون لگنی قرار می‌دهیم. توجه داشته باشید (در اجاق گازهای الکتریکی به هیچ وجه سر شعله‌ها را جدا نکنید). وسایل جدا شده را درون لگن بریزد و در حمام و یا بیرون از خانه قرار دهید. شما می‌توانید از قبل درون لگن مقداری آب و یک ۴ لیتری آمونیاک برای جرم گیری سر شعله‌ها بریزید. البته بسته به میزان جرم روی سر شعله‌ها می‌توانید مقدار آمونیاک را کم و یا زیاد کنید. به جای آمونیاک شما می‌توانید از یکسری جرم‌گیرهای قوی با رعایت ایمنی استفاده کنید. سعی کنید سر شعله‌ها را حداقل ۴ الی ۵ ساعت درون این محلول بخیسانید تا تمامی جرم‌ها برطرف شوند.

3- استفاده از دستکش و خواندن اطلاعات جرم‌گیر


برای اینکه سطح گاز را با جرم‌گیر اسپری کنید، ابتدا یک جفت دستکش لاستیکی را دستتان کنید. سپس زیر اجاق گازتان را با روزنامه بپوشانید و بعد از خواندن نحوه‌ٔ درست استفاده از جرم‌گیر آن را به آرامی روی گاز اسپری کنید.


4- استفاده از اسفنج و دستمال مرطوب


بعد از آن که جرم‌گیر را روی گاز پاشیدید، کمی صبر کنید تا روغن‌ها و دیگر مواد چسبیده روی صفحه گاز چسبندگی خود را از دست بدهند. در زمانی که از جرم گیرها استفاده می‌کنید، نیازی نیست که از سطل آب گرم استفاده کنید. بعد از این مرحله دستکش‌ها را بپوشید و با استفاده از یک اسفنج نرم از پشت گاز شروع به پاک کردن کنید تا به جلوی گاز برسید. در استفاده از لکه‌برها سعی کنید جنسی را انتخاب کنید که کارایی خود را ثابت کرده باشد. در مورد لکه‌های کوچک و ضعیف لازم نیست زیاد وقتتان را تلف کنید. تنها چند دقیقه بعد از پاشیدن اسپری می‌توانید آن را با دستمال و یا اسفنج نرم پاک کنید.


5- بعد از گذشت چند ساعت سراغ وسایل جدا شده از گاز بروید

بعد از گذشت چند ساعت به سراغ قفسه‌ها و سرشعله‌ها بروید. با استفاده از یک سطل آب گرم و صابون اجزای جدا شده گاز را که قبل درون جرم گیر ریخته‌اید به آرامی و با رعایت نکات ایمنی بشویید. در حین شستشو دقت کنید، اگر شعله پخش کن‌ها دچار گرفتگی بودند با استفاده از یک سوزن و یا یک و سنجاق گرفتگی‌ها را برطرف کنید. شما می‌توانید با همین سوزن اگر سوراخ ورودی از گاز به شعله پخش کن دچار گرفتگی بود، جرم‌ها را برطرف کنید. فقط دقت کنید که با فشار زیاد این کار را نکنید. چون ممکن است فرم سوراخ بهم بریزد و درنتیجه دیگر کارایی قبل خود را نداشته باشد. بعد از این مرحله وسایل را آبکشی کنید و در گوشه‌ای روی یک تکه پارچه قرار دهید تا خوب خشک شود.


6- نصب مجدد وسایل و چک کردن کارکرد گاز


با احتیاط کامل وسایلی را که از روی اجاق گاز کنده بودید، مجددا وصل کنید و اگر در حین وصل کردن با جرمی و یا لکه‌ای برخورد کردید، سعی کنید آن را برطرف کنید. بعد از اتمام این کار فیش برق و شلنگ گاز را وصل کرده و سپس گاز را روشن کنید. مطمئن شوید که تمام شعله‌ها بدون مشکل کار می‌کنند و هیچکدام از شعله پخش کن‌ها دچار گرفتگی نبوده و یکنواخت گاز را پخش می کنند.